Spor öncesi beslenme şüphesiz antrenman performansını artırmak ve gerekli enerjiyi sağlamak için çok önemlidir. Spordan 1 saat önce yapılacak bir öğün, verimli bir antrenman çıkarmanızı sağlayacaktır.  Peki spordan 1 saat önce ne yiyeceğiz diyorsanız gelin birlikte bu noktalara göz atalım.

 

Antrenman Öncesi Beslenme:


Öncelikle bu yazımız spordan 1 saat önce ne yemeli sorusuna odaklanıyor. Vakti olmayıp spor öncesi ana öğün tüketip, 3-4 saat sonra spora gidecekler aynı şekilde devam edebilir.

Spordan 1 saat önce tüketeceğiniz öğünü antrenman öncesi öğün olarak adlandırabiliriz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken temel kurallar mevcut. Öncelikle tüketeceğimiz öğün yüksek hacimde olmamalı. Bu yüzden genellikle antrenman öncesi ufak bir ara öğün tercihi yapmak en doğrusu olacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; spora az bir vakit kaldığı için sindirilirken midemizi yoracak besinlerden uzak durmaktır.  Bu noktada da yüksek yağlı öğünleri ve sindirimi daha uzun süren kırmızı et gibi besinleri tüketmemiz uygun olmayacaktır. Karbonhidrat noktasında ise antrenmanın uzunluğuna göre sürekli enerji sağlayacak kompleks karbonhidratların tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Basit şeker dediğimiz, insülin seviyesini bir anda yükseltip düşüren besinleri tercih etmemiz antrenman performansının düşmesine neden olabilir.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!


Son olarak; yapacağınız antrenmanın şiddetine göre uygun miktarda makro ve kalori içerecek öğünler tüketilmesi gerekir. Bir powerlifter sporcusunun, haftada 4-5 gün ağırlık antrenmanı yapan sporculara kıyasla çok daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

Antrenman Öncesi Örnek Menüler:


 


Bu tarz ara öğünler ile beslenmenizi desteklediğiniz takdirde antrenman performansınızda artış yakalayabilirsiniz. Tabii ki önemli olan beslenme uzmanı tarafından, hedefinize ve vücudunuzun ihtiyacınıza göre hazırlanmış bir beslenme programı olacaktır.

 

Diyetisyen Berk Kerem Aksel